zemez894
Čaga sibírska, známa tiež pod názvom ryšavec šikmý, chaga, čierna huba, patrí medzi medicinálne huby, ktoré majú silné, zdraviu prospešné účinky. Má najväčší podiel antioxidantov. Pozitívne vplýva predovšetkým na vylučovaciu a tráviacu sústavu a imunitný systém. Pôsobí protizápalovo, má antivirotické účinky a pomáha čistiť krv - zlepšuje činnosť pečene, a podporuje regeneráciu vnútorných orgánov a žliaz.
Aké zdravotné benefity prináša čaga?
Čaga sibírska patrí medzi známe medicinálne huby, ktoré sa už oddávna s obľubou používajú v sibírskom, kórejskom, čínskom aj severoeurópskom ľudovom liečiteľstve na podporu liečby rôznych ochorení. Oceňovaná je najmä pre skvelé výsledky v oblasti riešenia problémov s imunitou, pri tráviacich problémoch, ochoreniach žalúdka, poškodeniach pečene. Tieto ochorenia majú často za následok rôzne kožné problémy ako napríklad akné či ekzémy. Aj s nimi vám čaga dokáže pomôcť vďaka vysokému obsahu antioxidantov a ďalších účinných látok. Mnohé z nich už boli otestované aj v laboratórnych podmienkach a majú preukázateľné účinky na ľudské zdravie. Nemusíte mať preto obavy z ich konzumovania.
Medzi najznámejšie biologicky aktívne zložky čagy patria: melanín, polysacharidy, betaglukány, saponíny, polyfenoly a ich deriváty. Okrem nich však čaga obsahuje aj celý rad minerálnych látok ( železo, draslík, zinok a mangán ), aminokyseliny, vitamíny skupiny B a iné. Týmto látkam vďačí čaga za jej vysoko imunostimulačnú a protizápalovú účinnosť.
Pravidelným užívaním čaga toboliek dodáte vášmu organizmu komplex účinných látok, ktoré vám pomôžu nielen v rámci prevencie pred rôznymi ochoreniami. Ak už ochorenie prepukne, efektívne vám pomôžu zvládnuť ho aj počas jeho akútnej fázy. Toto platí najmä v prípade respiračných ochorení ako napríklad chrípka. V čage obsiahnuté betaglukány totiž pomáhajú zmierniť nepríjemné symptómy a uľahčuje samotný priebeh ochorenia.
Obsiahnuté antioxidanty spomaľujú proces starnutia buniek, čím ich chránia pred poškodením voľnými radikálmi, ktorého následkom dochádza k poškodeniu orgánov, tkanív a k narušeniu ich funkcie až zápalom.